Instalacja WordPress na dysku lokalnym. Cz.I – Xampp, WampServer w akcji

Czy chciałbyś eksperymentować w trzewiach swojego bloga bez zagrożenia dla oryginalnej strony? A może nie masz jeszcze własnej domeny a potrzebujesz sposobu by przygotować projekt przyszłego serwisu? Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak zainstalować działającą kopię WordPress na dysku swojego komputera, działającą bez dostępu do internetu, przy pomocy programów Xampp oraz WampServer.

Niezależnie do czego potrzebujesz działającej offline instalacji WordPress, droga ku temu jest bardzo prosta. Użytkownicy okienek powinni zaopatrzyć się w wyżej wymienione programy/paczki. Właściciele MacOSa/Linuxa/Polarisa powinni skupić się na tym pierwszym. Zasada działania obu programów jest podobna. Po zainstalowaniu otrzymujemy do dyspozycji wirtualne środowisko z elementami Apache, MySQL, PHP/Perl/Python. UWAGA: w systemie zainstalowany może być tylko jeden program tego typu, by nie powodować problemów.

Ze względu na objętość materiału podzielę go na 3 oddzielne wpisy.
Dzisiaj w menu jest: Cz I – Ia Instalacja Xampp oraz Ib Instalacja WampServer
W kolejnej odłonie: Cz II – Konfiguracja PhpMyAdmin
Na ostaku będzie: Cz III – Instalacja WordPress

 

Część I
W pierwszej kolejności przygotujmy potrzebne pliki. Na chwilę pisania tego poradnika dostępne są:
Xampp dla Windows – wersja 1.7.7
WampServer – wersja 2.2D 
WordPress – wersja 3.3.2 PL

Instalacja, konfiguracja Xampp i WampServer przebiega praktycznie identycznie i sprowadza się do klikania na przyciski NEXT i YES. Proste jak budowa cepa, o czym przekonasz się za chwilę.

 

Ia – Instalacja Xampp
Na pierwszy ogień idzie Xampp. Po ściągnięciu pliku instalacyjnego ze wskazanego miejsca, klikamy na niego i zaczynamy instalację. Klikamy NEXT aż pojawi się poniższy rysunek i zaznaczyć trzeba poszczególne opcje podobnie jak na Rys.1

Rys.1 Opcje instalacji Xampp

Klikamy INSTALL i cierpliwie czekamy aż wszystko się skopiuje. Po poprawnej instalacji na pulpicie znajdziemy ikonkę „Xampp Control Panel”. W menu, które się pojawi, klikamy na przycisk START przy Apache oraz MySQL, by pojawił się komunikat „Running”. Patrz Rys 2:

Rys.2 Menu programu Xampp

Tak oto przygotowaliśmy pole na dalsze działania, które będą opisane w cz II

 

Ib Instalacja WampServer

Tutaj Instalacja jest jeszcze prostsza. Ściągamy pliczek exe, klikamy parę razy NEXT i instalacja się kończy. Następnie klikamy na nowo powstałą ikonkę programu. W Pasku zadań pojawi się mała ikonka czerwona ikonka i klikamy lewym przyciskiem myszy. I tam wybieramy a Start all Services. Tutaj mala ikonka powinna zmienić kolor na zielony. Patrz Rys.3

Rys.3 Opcje menu

Także z programem WampServer jesteśmy gotowi na kolejny etap z cz II.  Proszę podziel się swoją opinią poniżej.

4 komentarze w “Instalacja WordPress na dysku lokalnym. Cz.I – Xampp, WampServer w akcji

  1. czesc, mam pytanie co do Instalacji Xampp.. Wlaczylam opcje START jak pokazuje to twoj rys.2 i nic sie wiecej nie dzieje (od 15min). cos powinnam dodatkowego zrobic , zamknac okno czy co ? a poza tym jedynie MySQL running a Apache nie. Jakis pomysl gdzie jest blad ?

    • Sebastian Filipkowski

      Sprawdź czy obok Apache jest postawiony “ptaszek” . To są moduły, które będziesz miała aktywne, jeżeli będą zaznaczone.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *