Instalacja WordPress na dysku lokalnym. Cz.II – PhpMyAdmin w natarciu

W poprzedniej części zainstalowaliśmy i uruchomiliśmy programy Xampp oraz WampServer. Nie trzeba do tego żadnych szczególnych zdolności. Wystarczy klikać przyciski NEXT YES i uaktywnić odpowiednie pola. Teraz zajmiemy się tworzeniem bazy danych i użytkownika przy pomocy narzędzia PhpMyAdmin.

Puki zaczniemy należy się parę słów wyjaśnień. Baza danych jest miejscem, gdzie zachowywana będzie treść naszych stron i wpisów. Żeby zabezpieczyć dostęp do niej tworzony jest użytkownik z odpowiednimi prawami. Żeby zwiększyć pewność nadać można mu HASŁO otwierające bazę danych. Ze względu na instalację programu na osobistym komputerze nie jest to wymagane i w poniższym przykładzie będę się tego trzymał.

Otwieramy dowolną przeglądarkę internetową i wpisujemy w miejsce adresu:   http://localhost    Jest to identyczny krok dla Xampp oraz WampServer. Oba programy mają różny wygląd menu. Co widać na Rys.4 i Rys.5

Rys.4 Xampp menu

oraz

Rys.5 WampServer menu

To co interesuje nas w obu przypadkach to PhpMyAdmin i znajduje się to pod menu  TOOLS. Klikamy i powinno pojawić się okno z Rys.6

Rys.6 PhpMyAdmin

Przechodzimy do zakładki PRIVILEGES. Tutaj jest miejsce, gdzie widnieje lista użytkowników i tutaj też dodajemy kolejnego użytkownika. Jak się dobrze przyjrzeć to jest tam taka pozycja jak ROOT. Jeżeli ktoś jest leniwy może posługiwać się tą nazwą (nie posiada nałożonego hasła). I nie musi więcej tworzyć kolejnych pozycji. Wystarczy stworzyć bazę danych i poszły konie po betonie. Ale dla przykładu dodamy użytkownika SEBASTIAN.

 • W zakładce Privileges, znajdujemy i klikamy opcję ADD A NEW USER .
 • W polu USER NAME wpisujemy dowolną nazwę użytkownika
 • W polu HOST, z menu wybieramy local,
 • W polu Password – no password – boczne pole będzie puste

W części DATABASE FOR USER, jeżeli zaznaczymy CREATE DATABASE WITH SAME NAME AND GRANT ALL PRIVILEGES nie będziemy musieli później tworzyć oddzielnie bazy danych, tworzona jest automatycznie – jest to opcja dla wygodnych, w tym przykładzie z tego skorzystamy. Jeżeli zaznaczymy NONE – konieczne będzie ręczne tworzenie bazy danych, później pokaże jak to zrobić dla bycia konkretnym 🙂

W części GLOBAL PRIVILEGES klikamy na CHECK ALL

Wynik widoczny jest na Rys.7

Rys.7 Dodaj użytkownika

Następnie klikamy CREATE USER i mamy wszystko gotowe.

Ci którzy chcą utworzyć osobno bazę danych muszą przejść do zakładki DATABASES.
W polu poniżej CREATE A NEW DATABASE wpisujemy dowolną nazwę, w przykładzie będzie to FILIPKOWSKI  a z menu COALITON wybieramy UTF8_general_ci. Na koniec klikamy przycisk CREATE. Ostatecznie powinniśmy mieć widok z Rys.8. Na którym z lewej strony widać utworzone przez nas, różnymi sposobami, bazy danych sebastian oraz filipkowski. W części środkowej jest lista użytkowników sebastian oraz root, którymi się możemy posłużyć.

Rys.8 Bazy danych i użytkownicy

W tym momencie jesteśmy gotowi na właściwą instalację WORDPRESSa. O niej więcej będzie w części III.

Komuś może przyjść na myśl pytanie, który z prezentowanych programów jest lepszy. Moja odpowiedź jest taka, że oba spełniają bardzo dobrze swoją rolę w symulacji wirtualnego serwera dla instalacji WordPress. Z czego obecnie ja korzystam? Do tej pory używałem Xamppa. I przesiadłem się na WampServer, bo jest bardziej przyjazny użytkownikowi. Ale to tylko kwestia gustu.

Jeżeli ktoś potrzebuje szerszego wyjaśnienia powyższego tematu to polecam:

Install WordPress on Your Computer Using WampServer

Using Xampp for Local WordPress Theme Development

Prościej się już nie da! Zapraszam do komentowania!

4 komentarze w “Instalacja WordPress na dysku lokalnym. Cz.II – PhpMyAdmin w natarciu

 1. Dzięki za to wyjaśnienie! Wyjątkowo przejrzyste 🙂
  Właśnie podziwiam “Witaj, świecie!” na localhost i mogę dalej pracować nad witryną 🙂

 2. Witam!
  Szukam pomocy w instalacji WordPress. Utworzyłem domene na najtanszedomeny.pl. Serwer mam na unixstorm. Utworzyłem doemene na serwerze i na panelu admina w najtanszedomeny.pl wpisałem DNS z serwera. Pobrałem WordPress, edytowałem plik wp- config i wgrałem na serwer pliki. Acha. Bazde danych tez stworyzłem. Po wgraniu plikow i wpisaniu http://www.mojanazwa.pl/wp-admin/install.php wyskakuje mi komunikat, że nie można odnaleźć serwera. Nie wiem co z tym zrobic?
  Pozdrawiam
  Jacek Kowalski

  Jeśli mógłbym prosić o jakaś podpowiedź to byłbym wdzięczny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *