W poprzedniej części zainstalowaliśmy i uruchomiliśmy programy Xampp oraz WampServer. Nie trzeba do tego żadnych szczególnych zdolności. Wystarczy klikać przyciski NEXT YES i uaktywnić odpowiednie pola. Teraz zajmiemy się tworzeniem bazy danych i użytkownika przy pomocy narzędzia PhpMyAdmin.
Puki zaczniemy należy się parę słów wyjaśnień. Baza danych jest miejscem, gdzie zachowywana będzie treść naszych stron i wpisów. Żeby zabezpieczyć dostęp do niej tworzony jest użytkownik z odpowiednimi prawami. Żeby zwiększyć pewność nadać można mu HASŁO otwierające bazę danych. Ze względu na instalację programu na osobistym komputerze nie jest to wymagane i w poniższym przykładzie będę się tego trzymał.
Otwieramy dowolną przeglądarkę internetową i wpisujemy w miejsce adresu: http://localhost Jest to identyczny krok dla Xampp oraz WampServer. Oba programy mają różny wygląd menu. Co widać na Rys.4 i Rys.5

oraz

To co interesuje nas w obu przypadkach to PhpMyAdmin i znajduje się to pod menu TOOLS. Klikamy i powinno pojawić się okno z Rys.6

Przechodzimy do zakładki PRIVILEGES. Tutaj jest miejsce, gdzie widnieje lista użytkowników i tutaj też dodajemy kolejnego użytkownika. Jak się dobrze przyjrzeć to jest tam taka pozycja jak ROOT. Jeżeli ktoś jest leniwy może posługiwać się tą nazwą (nie posiada nałożonego hasła). I nie musi więcej tworzyć kolejnych pozycji. Wystarczy stworzyć bazę danych i poszły konie po betonie. Ale dla przykładu dodamy użytkownika SEBASTIAN.
- W zakładce Privileges, znajdujemy i klikamy opcję ADD A NEW USER .
- W polu USER NAME wpisujemy dowolną nazwę użytkownika
- W polu HOST, z menu wybieramy local,
- W polu Password – no password – boczne pole będzie puste
W części DATABASE FOR USER, jeżeli zaznaczymy CREATE DATABASE WITH SAME NAME AND GRANT ALL PRIVILEGES nie będziemy musieli później tworzyć oddzielnie bazy danych, tworzona jest automatycznie – jest to opcja dla wygodnych, w tym przykładzie z tego skorzystamy. Jeżeli zaznaczymy NONE – konieczne będzie ręczne tworzenie bazy danych, później pokaże jak to zrobić dla bycia konkretnym 🙂
W części GLOBAL PRIVILEGES klikamy na CHECK ALL
Wynik widoczny jest na Rys.7

Następnie klikamy CREATE USER i mamy wszystko gotowe.
Ci którzy chcą utworzyć osobno bazę danych muszą przejść do zakładki DATABASES.
W polu poniżej CREATE A NEW DATABASE wpisujemy dowolną nazwę, w przykładzie będzie to FILIPKOWSKI a z menu COALITON wybieramy UTF8_general_ci. Na koniec klikamy przycisk CREATE. Ostatecznie powinniśmy mieć widok z Rys.8. Na którym z lewej strony widać utworzone przez nas, różnymi sposobami, bazy danych sebastian oraz filipkowski. W części środkowej jest lista użytkowników sebastian oraz root, którymi się możemy posłużyć.

W tym momencie jesteśmy gotowi na właściwą instalację WORDPRESSa. O niej więcej będzie w części III.
Komuś może przyjść na myśl pytanie, który z prezentowanych programów jest lepszy. Moja odpowiedź jest taka, że oba spełniają bardzo dobrze swoją rolę w symulacji wirtualnego serwera dla instalacji WordPress. Z czego obecnie ja korzystam? Do tej pory używałem Xamppa. I przesiadłem się na WampServer, bo jest bardziej przyjazny użytkownikowi. Ale to tylko kwestia gustu.
Jeżeli ktoś potrzebuje szerszego wyjaśnienia powyższego tematu to polecam:
Install WordPress on Your Computer Using WampServer
Using Xampp for Local WordPress Theme Development
Prościej się już nie da! Zapraszam do komentowania!
Dzięki za to wyjaśnienie! Wyjątkowo przejrzyste 🙂
Właśnie podziwiam “Witaj, świecie!” na localhost i mogę dalej pracować nad witryną 🙂
Cieszę się, że zawarte tutaj informacje pomogły. W niedalekiej przyszłości opisze jak “przenieść” cały serwis z serwera na PC i na odwrót.
Witam!
Szukam pomocy w instalacji WordPress. Utworzyłem domene na najtanszedomeny.pl. Serwer mam na unixstorm. Utworzyłem doemene na serwerze i na panelu admina w najtanszedomeny.pl wpisałem DNS z serwera. Pobrałem WordPress, edytowałem plik wp- config i wgrałem na serwer pliki. Acha. Bazde danych tez stworyzłem. Po wgraniu plikow i wpisaniu http://www.mojanazwa.pl/wp-admin/install.php wyskakuje mi komunikat, że nie można odnaleźć serwera. Nie wiem co z tym zrobic?
Pozdrawiam
Jacek Kowalski
Jeśli mógłbym prosić o jakaś podpowiedź to byłbym wdzięczny
Witam.
Przyczyną opisanej sytuacji może być:
1. Przekierowanie DNS jeszcze nie zostało rozesłane po sieci. Trwa to przeważnie parę dni. Trzeba poczekać
2. Zły adres do instalacji. Spróbuj po kolei: http://www.twoja-domena.pl/wordpress/wp-admin/install.php jak nie zadziała to http://www.twoja-domena.pl/wordpress/ a na koniec po prostu http://www.twoja-domena.pl/
Napisz jaki efekt. Jak nie zadziała powyższe to pomyślimy dalej.
Pozdrawiam
Sebastian