MLM od podszewki – pierwsze starcie

Wszelkie zmiany społeczno – ekonomiczne, rewolucje, wojny wprowadzały konieczność dostosowania strategii handlowych do panujących warunków. Także bieżące trendy konsumenckie maja swój wpływ na formę dokonywanych transakcji. Stad tez dotarcie do konsumenta i zwrócenie jego uwagi na oferowane produkty/usługi wymaga coraz większej ilości nakładu pracy i pieniędzy, by przebić się standardowymi metodami. Zgodnie z powiedzeniem: “potrzeba matką wynalazku”, na horyzoncie wyłonił się nowoczesny trend robienia biznesu. Jest nim MLM, czyli marketing wielopoziomowy.

 

Nazwa marketing wielopoziomowy jest terminem określającym strategię marketingową i sposób funkcjonowania firmy oraz jej współpracowników. Definicja pierwszego członu to: przekazanie produktu lub usługi od usługodawcy do odbiorcy, drugiego zaś członu to: system wynagrodzeń pobieranych (otrzymanych) przez osoby dostarczające (dystrybutorów) dany produkt czy usługę. Ostatecznie można powiedzieć, że system MLM jest sposobem dystrybucji produktów lub usług polegającym na maksymalnym skróceniu drogi między producentem a końcowym odbiorcą czyli klientem i wykorzystaniu do tego reklamy poprzez sieć dystrybutorów i klientów. W szerszym ujęciu przepis na IDEALNY MLM to:

 

  • Plan marketingowy – z jednej strony ma dać szansę szybkiego zarobienia, z drugiej zaś gwarantować dojście do niezależności finansowej
  • Produkt – musi być konsumowalny (odnawialny) i być wytwarzany przez firmę, która ten MLM tworzy
  • Możliwość rozwoju międzynarodowego
  • Firma musi tworzyć stabilny system – od zaplecza logistycznego do produktu i ludzi wszystkim zarządzającym

 

Parę słów wyjaśnień należy skierować na temat wynagrodzenia w marketingu sieciowym. Najszybszy zarobek jednostkowy pochodzi z bezpośredniej sprzedaży produktów (osoba-osobie), których sam używasz i masz wyrobioną o nich opinię, pośród przyjaciół i znajomych (nie tylko) wg potrzeb. Dzięki takiemu zabiegowi skraca się maksymalnie droga między konsumentem a wytwórcą. Zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczane są na poprawę jakości produktów, programy motywacyjne i oczywiście na wysoką prowizję. W MLM zamawiasz produkty po cenach hurtowych i sprzedajesz po katalogowych. Nie musisz zamawiać palet produktów, a pojedyncze sztuki. Ba! Nie trzeba mieć czegokolwiek na stanie. Od tego ma się katalogi i próbki aby przedstawić towar.

 

Doraźne zarabianie jest tylko zasmażką do zupy. Prawdziwym daniem głównym jest dopiero możliwość budowania przychodu pasywnego. Przyjmuje on formę zniżek, prowizji czy premii. Jest to słodki owoc, bo zyski można mieć nawet po zaprzestaniu aktywnej sprzedaży. Pochodzi on głównie z rozwoju „własnej” sieci (struktury) konsumencko – dystrybutorskiej i szkoleniu liderów. Dynamizm postępu zależy od osobistego wkładu, możliwości i systematyki. Może ktoś powiedzieć, że zabraknie w końcu ludzi do przedstawienia wspaniałego pomysłu na życie. Moja odpowiedź jest taka, że rodzą się w każdej sekundzie nowi klienci i osoby, które można zaprosić do współpracy (zasponsorować). Nie ma co się też ograniczać do bliskiego otoczenia. Poprzez media takie jak internet można dotrzeć do baaaaardzo szerokiego grona praktycznie w każdym zakątku naszej planety.

 

Kto nie słyszał powiedzenia: „Pieniądze to nie wszystko” ?! Ja to odnajduje w wielu firmach działających w MLM’ie. Oprócz dochodu trzeba szukać korzyści w postaci programów szkoleniowych. Oczywistym elementem jest przekazanie narzędzi i technik do pracy. Jednak najcenniejszym punktem są zajęcia z motywacji i rozwoju osobistego. Nie jest to wiedza tania ani bezwartościowa. A na szkoleniach ma się wszystko za psie pieniądze a nawet za darmo. Dodatkowym atutem jaki zauważyłem jest poszerzanie kręgu znajomych i przyjaciół. Często są to ludzie o zbliżonych pasjach i zainteresowaniach. Czemu by nie rozwijać ich wspólnie?

 

Uczestnictwo w MLM’ie jest dla wielu dodatkowym zajęciem. Dla innych pełnowymiarowym zajęciem. Angażujesz się w to na miarę własnych zainteresowań i potrzeb. Nie stanowisz personelu firmy. Nie masz nad sobą szefa. Sam dla siebie jesteś kierownikiem. Nie musisz zajmować się biznesem codziennie i wyrabiać jakiś tam norm. Biznes buduj z pasją. A z pasją nie liczysz czasu. Odpoczywasz.

 

Podsumowując:

 

MLM tworzy nowoczesny model biznesu dla systemu konsupcyjno-dystrybucyjnego, w swojej unikalnej formie i sposobie działania. Wspaniałe jest to, że pracując na swój własny sukces pomagasz innym również go osiągnąć. Zwykły Kowalski może rozpocząć działalność bez dużego wkładu finansowego , przy praktycznie minimalnym ryzyku. Ktoś kto podejmie się tego “wyzwania” i wykaże się odpowiednią determinacją oraz pracowitością to stworzy sobie oraz swoim bliskim życie pozbawione materialnych trosk.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *