Typy użytkowników i ich uprawnienia w WordPressie

Od początku prowadzenia bloga, za bardzo nie zwracałem uwagi na dostępne rodzaje kont. Byłem tylko ja, wszechmogący admin, powołany do życia przy instalacji WordPress. Przyszła w pewnym momencie chwila zgrozy. Nie mogłem się zalogować do panelu administracyjnego. Koniec końców znalazłem rozwiązanie problemu. Trzeba też było zabezpieczyć się przed taka ewentualnością na przyszłość. Doprowadziło mnie to właśnie do zakładki UŻYTKOWNICY. Tym właśnie się dziś zajmę.

 

W zależności o przeznaczenia, formy czy wielkości strony, będzie nam ciężko ogarnąć cały serwis i prowadzić go z klasą. Dla tego można potworzyć parę kont, z innymi prawami, i zaprosić do współpracy inne osoby. Na szczęście WordPress ma w sobie pięć różnych ról, jakie możemy przypisać nowemu użytkownikowi. Umożliwia to podział funkcji i kompetencji. OTO one:

 

 • Administrator (Administrator)

Ma możliwość publikowania, edycji, kasowania wpisów, stron, komentarzy, tagów, kategorii, wybór skórki, instalacja wtyczek, zmiana ustawień, itd.

 • Redaktor (Editor)

Jego władza ogranicza się do publikowania, edycji, kasowania wszystkich wpisów i stron, moderacji komentarzy, zarządzaniem kategoriami, tagami i linkami, uploadem plików, operowaniem mediami.

 •  Autor (Author)

Z tymi uprawnieniami można publikować, dokonywać edycji, kasować tylko swoje posty. Także upload plików jest dostępny.

 • Felietonista (Contributor)

Może przygotowywać i edytować tyko swoje wpisy, bez prawa do ich publikacji, które jest w kwestii admina. Ale wraz z zatwierdzeniem wpisu, nie jest już możliwa jego dalsza edycja.

 • Abonent (Registered)

Nie ma żadnych praw administracyjnych. Jest typem subskrypcji. Gdy pojawi się jakiś wpis na stronie, oni dostają cynk.

 

Więcej na ten temat można znaleść w repozytorium WordPress.com

 

Żeby dodać kolejne konto trzeba najechać kursorem myszy na zakładkę UŻYTWKOWNICY. Pojawi się menu z trzema opcjami:

 • Wszyscy użytkownicy – lista wszystkich kont z wyszczególnieniem: nazwy użytkownika i podpisu pod wpisami, mail, prawa, ilość wpisów,
 • Dodaj nowego – chyba nie trzeba tłumaczyć
 • Twój profil – co nieco o twoim koncie, można tam zmieniać pare pozycji.

 

Wybieramy oczywiście nr 2. Innym sposobem jest kliknięcie na zakładkę UŻYTKOWNICY, wejdziemy domyślnie do karty WSZYSCY UŻYTKOWNICY, a tam na górnym pasku DODAJ NOWEGO. Klikamy w tę opcje i pojawia się poniższa karta:

 

karta_uzytkownika_300x133
Rys.1 Karta użytkownika

 

Uzupełniamy puste pola, zaznaczamy ptaszka zeby wysłał hasło na maila, wybieramy rolę i przyciskamy przycisk DODAJ NOWEGO UŻYTKOWNIKA. Po zakończonej operacji dana osoba może natychmiast się zalogować. Pragnę tutaj zaznaczyć, żeby wpisać prawdziwy mail. W razie problemu z logowaniem, można odzyskać dostęp do kokpitu. Tak jak to było u mnie. Warto też zwrócić uwagę na nazwę użytkownika, bo nie można jej później zmienić, edytować można tylko podpis swojego konta. Dla bezpieczeństwa polecam ustawić coś z kombinacji liter, liczb i znaków specjalnych. Dotyczy to również hasła. Będzie trudniejsze do odgadnięcia.

 

Na ostatek mam przypadtne porady:

 • Jest możliwość zmiany roli, albo w karcie użytkownika albo w panelu Wszyscy użytkownicy; nie można zrobić tego, gdy jest się zalogowanym na koncie do zmian; tylko admin ma do tego prawo
 • Poleca się posiadanie jednego konta administratora ze względów bezpieczeństwa; Ale z drugiej strony można mieć np. dwa , żeby w razie problemów z jednym kontem, można sterować przez drugi
 • Przy kasowaniu konta użytkownika zaznaczamy opcję : Przypisz wszystkie wpisy i odnośniki użytkownikowi XYZ i wybrać jednego. Dzięki temu nie utracimy treści naszego bloga

 

Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *