Wybór hostingu dla swojej strony internetowej cz I – bezpłatne rozwiązania

Prowadzenie stron internetowych staje się coraz modniejsze. Dzięki platformom takim jak WordPress, Joomla czy Drupal nie jest to już trudne technicznie. Wystarczy przesłać pliki konfiguracyjne na serwer i dokonać krótkiej instalacji. Żeby było to możliwe, trzeba zapewnić sobie fizyczne miejsce . W tej kwestii mamy do wyboru hostingi darmowe i płatne. W kolejnych odsłonach zostaną przedstawie cechy obu rozwiązań.

Część I – bezpłatne rozwiązania

Gdy zaczynałem swoją przygodę z stronami WWW, korzystałem z darmowych rozwiązań. Chodziło mi głównie o miejsce do prób kodu HTML i CSS. Pierwszym ograniczeniem z jakim się spotkałem było miejsce. Nie mogłem wgrywać zbyt dużo plików. Też nie mogły one być duże, bo ich przesył trwałby długo. Wynikało to z ograniczenia przepustowości łącza tzn. z jaką prędkością mógłby się odbywać ruch z serwera do użytkownika i na odwrót.

Mankamentem darmowego rozwiązania jest też sama nazwa. Nie możemy w całości dobrać adresu www według naszego uznania. W naszej gestii jest przeważnie tylko początek np.: „sfilipkowski”, a później nazwa darmowego hostingu „np.: „prv.pl”. Otrzymujemy coś w postaci sfilipkowski.prv.pl. Nie zawsze takie rozwiązania brzmią profesjonalnie. Sam hosting musi się jakoś utrzymywać. Przeważnie pieniądze otrzymuje z wyświetlania reklam czy banerów. Nie jest to wygodne przy przeglądaniu i bardzo często odstrasza.

Możliwe są też awarie serwera i przerwy w funkcjonowaniu (wskaźnikiem tego jest tzw UP-time serwera). I nie ma co się łudzić o szybką odpowiedź pomocy technicznej, jeżeli takowa w ogóle jest. W wielu miejscach okrojona jest możliwość użycia PHP, baz danych i innych narzędzi. Nie zdziwiłbym się też spartańskim menu zarządzania kontem. Ważnym elementem jest też ochrona danych danych. Często nie są wykonywane automatycznie kopie bezpieczeństwa. W razie awarii można wszystko utracić, jeżeli samemu nie zadbało się o to. Takie miejsce jest też bardziej narażone na ataki i późniejsze przejęcie serwisu przez nieuprawnione osoby. Trzeba liczyć się z tym, że hosting może szybko zniknąć jak powstał. A całe budowanie i promowanie strony idzie na marne.

Takie rzeczy mogą się zdarzyć, ale nie muszą. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że mają one większe prawdopodobieństwo wystąpienia niż miała to by być cecha stała.  Wielu ludziom pasuje taki stan,  bo spełnione zostały ich wymagania. Osobiście długo nie korzystałem z takich rozwiązań, więc nie jestem w stanie polecić jakiegoś konkretnego serwisu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „darmowy hosting” i pojawi się wiele miejsc gdzie można założyć swój własny kąt. Bez względu na miejsce, ZAWSZE CZYTAĆ TRZEBA warunki umowy. !!!!

Jeżeli chodzi o miejsce dla WordPress warto zajrzeć do artykułu „Testujemy darmowy hosting dla WordPress’a” na mozliwości.com. Bardzo zwięźle i na temat porównuje godne uwagi miejsca na ten pierwszy raz.

Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *