Wybór hostingu dla swojej strony internetowej cz II – odpłatne usługi – wymagane minimum

Gdy moje potrzeby na rzecz prowadzenia strony wzrosły, uzmysłowiłem sobie, że tylko praca na „swoim polu” da mi odpowiednie możliwości. Na szczęście mój znajomy obcykany w te klocki, wytłumaczył i pomógł mi w tej sprawie. Jako że posiadał swój serwer, wydzielił na moje potrzeby trochę miejsca i zarejestrował dla mnie domenę. Początkowo myślałem, że te dwie rzeczy są tożsame. Później zostałem uświadomiony. Domena jest to tylko nazwa i możemy wykupić sobie prawo do korzystania z niej maksymalnie do 10 lat.

 

Hosting jest miejscem przechowywania plików, do którego mamy dostęp przez kanał FTP, ewentualnie panel administracyjny. Dla początkujących polecam, aby te dwie rzeczy kupowali w jednym miejscu. Dzięki temu wszystko można ustawiać praktycznie z jednego miejsca. Śmiem twierdzić, że większość rzeczy będzie podana na tacy i nie będziemy musieli się pocić przy konfiguracji.

 

Dobrym posunięciem jest wybór znanych dostarczycieli takich usług. Otrzymujemy dzięki temu pewność, że nie zwiną swojej działalności z dnia na dzień i w razie jakiś problemów, pomoc techniczna szybko znajdzie rozwiązanie. Można stwierdzić, że są w stanie zapewnić lepszą jakość/pewność usług. Przy wyborze trzeba zawsze sprawdzić jakie parametry konta oferuje dana firma. Często za ceną idą obostrzenia. Za nim dojdziemy do tego miejsca, trzeba wpierw określić jakiego typu działalność www będzie prowadzona, jaki jest spodziewany ruch na stronie, czy będą udostępniane multimedia, czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na przerwy w działaniu. To wszystko przekłada się na oferowane pakiety. Jeżeli będzie to dynamiczny serwis to należy skłaniać się na wykupienie serwera dedykowanego, ewentualnie VPS. Jeżeli będzie to przeznaczenie hobbistyczne to w zupełności starczy tak zwany hosting współdzielony. W moim, jak i w większości przypadków wystarczająca jest trzecia opcja.

 

Blogi bazujące na WordPress mają to do siebie, że nie wymagają wielu rzeczy do istnienia. Koniecznością jest jednak posiadanie hostingu z obsługą bazy danych. Bez tego ani rusz. W zależności od potrzeby trzeba sprawdzić ich dozwoloną maksymalną liczbę na konto. Dla przeciętnego śmiertelnika nawet 5 baz danych do dyspozycji jest wystarczającą opcją. Wiąże się to głównie z ilością przewidywanych subdomen. Jeżeli zamieszczamy na stronie przeważnie tekst, to nie trzeba nam też dużo miejsca. Według mnie takim bezpiecznym standardem jest 500Mb. Jeżeli będziemy umieszczać pliki multimedialne to trzeba zatroszczyć się o więcej a także spojrzeć należy na maksymalny transfer miesięczny / roczny. Warto by sprawdzić umiejscowienie serwera i prędkość udostępnionego łącza przesyłu. Na koniec można sprawdzić czy hosting używa aktualnych wersji np. PHP czy MySQL. Dodam, że przeważnie proponowany jest cPanel lub DirectAdmin do obsługi konta. Różnią się one wyglądem i funkcjonalnością. Czasami dostarczane jest autorskie rozwiązanie. Jeżeli można, warto skorzystać z możliwości przetestowania hostingu. Przeważnie wynosi to 7 dni. Przy okazji warto zobaczyć opcje dotyczącej prowadzenia poczty.

Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *