Lider – człowiek w różne role przyodziany – cz.4

Ostatnia część szkolenia zapowiadała się równie ciekawie jak poprzednia. Nowe rozstawienie krzeseł na trzy części wzmacniało zainteresowanie widowni. Mimo późnej pory, każde miejsce było zajęte. Cały komplet słuchaczy pozostał do końca. Każdy oczekiwał czegoś konkretnego, bowiem apetyt na wiedzę był wielki.

Prowadzący wszedł na salę prężnym krokiem. Wszelkie rozmowy na sali ucichły. Po krótkim przywitaniu, by nie trzymać dłużej wszystkich w napięciu, od razu przeszedł do realizacji programu. Celem tej części zajęć jest porównanie wybranych dziedzin społecznych pod względem środowiska działania liderów. Stąd też wyjaśniła się celowość nowego ustawienia na sali. Grupa A otrzymała do rozpatrzenia wojsko, grupa B sektory polityczny, grupa C sport. Na burzę mózgów mieli 15 minut. Nie było to takie proste jakby się wydawało. W między czasie prelegent podawał wskazówki do tego zadania m.in. jakie są priorytety zadań stawiane w danej dziedzinie, jakie są wyróżniki bycia członkiem tej grupy, co jest celem działalności, dla czyjego dobra jest to robione. Po upływie czasu, prowadzący zebrał notatki z wszystkich grup, przeczytał je na głos i zaczą zestawiać dane ze sobą.

Pierwszym wyłonionym punktem są predyspozycje. W wojsku i sporcie wysoka sprawność fizyczna i dyscyplina są konieczne. Żołnierz musi sprostać znojom wojny i być w stanie eliminować przeciwnika w razie konieczności. Sportowiec musi wykazać się lępszą sprawnością niż inni, by być na podium. W obu przypadkach jest to dominacja, lecz środki są inne. Jeden robi to dla kraju drugi dla siebie. W polityce nie jest to elementem tak ważnym. Kolejnym punktem jest struktura i awans. Często wynika ona z tradycji. W sporcie nie można powiedzieć, że jest to przydział zadaniowo-funkcjonalny a raczej tytułowy. W armi awansuje się na podstawie całokształtu służby, w polityce na podstawie wyborów i nominacji (układów ?), w sporcie na podstawie skuteczności na zawodach.
Następny wyłoniony element to narzędzia używane przy wykonywaniu założonych zadań. Może to być coś realnego jak sprzęt wojskowy czy sportowy. Także mają one postać “nie fizyczną” np taktyka (we wszystkich trzech dziedzinach) i dyplomacja (wojsko i polityka). W zalożności od poziomu operowania danym instrumentem inne są wyniki, tudzież osiągnięcie założonych celów i wynikające z nich konsekwencje.

Ostanim punktem z notatek jest przedział czasowy zamierzonych działań i ich dynamika. W parlamencie wyznacznikiem są wybory. Posłowie dwoją się i troją by wykonać swoje obietnice wyborcze, by każdemy żyło się dobrze. Ze względu na konflikt interesów prace nad tym idą z oporem. Jak nie wyszło w jednym miejscu to zawsze jest opcja dogadania się z innymi partnerami. Zawodowy sportowiec staje w szranki na cyklicznych zawodach w roku. Pracuje dla siebie, by zdobyć kolejne trofea i nagrody. Bez dobrych wyników nie zaistnieje w holu sławy. Wszelka kontuzja eleminuje z go dalszych rozgrywek. Wojak ma się podobnie. Musi przeżyć do kolejnej bitwy. Nie ma czasu na dywagacje. Trzeba reagować w locie na poczynania wroga i realizować rozkazy sztabu generalnego. Obrona kraju jest priorytetem.

Wykonane ćwiczenie pomogło uzmysłowić wszystkim osobliwości środowisk w jakich przypadnie mu działać. Z jednym zestawem “cech” nie wszędzie będzie działał efektywie. Pies nie pobiegnie tak szybko jak struś, też nie będzie pływał tak szybko jak ryba. Ale za to lepiej będzie bronił od nich domu. Z tym akcentem prowadzący zamknął spotkanie. Każady z uczestników nie krył dużego zadowolenia z poziomu prowadzonych zajęć. Pragneli więcej takich wystąpień.

Jeden komentarz w “Lider – człowiek w różne role przyodziany – cz.4

  1. Tak jest, przywódca to osobowość ! Dlaczego więc poszukujący właściwej osoby dla zarządzenia przedsiębiorstwem, często największy nacisk przykładają do MBA, listy certyfikatów i dotychczasowych miejsc zatrudnienia kandydata. To ewidentny brak zrozumienia w przedmiocie tego, co stanowi o jakości zarządzania i w efekcie o wynikach zarządzania. Przywódca nie powstaje w sali wykładowej. Właściwości osobnicze i realne osiągnięcia zarządcze managera – to jest miarodajna wizytówka.

    http://krajowa.com/?,1229

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *