Miniatury zdjęć – automatycznie czy ręcznie ?

Suchy wpis z tekstu nie jest przyjemny dla oka i szybko nudzi. Użycie odpowiednich zdjęć urozmaica treść, podkreśla najważniejsze punkty, zastępuje czasem cały akapit wyjaśnień. Ale też nie może zajmować całej strony. Jak zatem otrzymać odpowiednią miniaturkę(thumnail)?

 W zasadzie mamy dwie możliwości. Pierwsza i najłatwiejsza polega na nie robieniu nic. Otóż WordPress przy dodawaniu nowych plików medialnych do biblioteki, będzie starał się utworzyć je w paru domyślnych werjsach do późniejszego użyktu: original , large, medium, small np w tekście wersja poglądowa z odnośnikiem do orgynału(ze względu na rozmiar), czy też jako ikona wpisu. Mankamentem może okazać się jakość wygenerowanych w ten sposób miniatur, a także miejsce ich ulokowania (przeważnie w WP-CONTENT \ UPLOADS).

 Jeżeli mamy osobiste preferencje co do rozmiaru zdjęć, czy też chcemy lepszą ich lepszą jakość należy skierować się do opcji drugiej – czyli ręcznie wykonać wszystkie czynności. Ulgą mogą się okazjać odpowiednie wtyczki do WordPress. Osobiście ich nie używam, więc nie jestem w stanie polecić czegoś konkretnego. Dla pojedyńczych zdjęć można użyć darmowego programu GIMP czy płatnego Photoshopa, z funkcją “SAVE TO WEB” (Gimp, Adobe), bądź SAVE TO WEB WITH RIOT (GIMP). Podobne funkcje można znaleść w przeglądarce zdjęć IRFAN VIEW czy FASTSTONE IMAGE VIEWER, gdzie dodatkowo można przetwarzać parę plików na raz (batch processing). Otrzymane w ten sposób obrazy wgrywamy ręcznie na serwer (patrz Zarządzanie multimediami od strony FTP) lub przez menu WordPress (wcześniej ustaw w SETTINGS/MEDIA wszystkie pola na zera oraz odchacz „Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)”) .

 Jeżeli macie jakieś inne sposoby, zapraszam do podzielenia się tym w komentarzach.

 Pozdrawiam

Sebastian

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *