Jak przenieść stronę WordPress z/do – PODSUMOWANIE

Do chwili obecnej opisałem w serii wpisów @ jak zainstalować WordPress na dysku lokalnym (offline) w środowisku Xampp/Wamp @ jak przenieść stamtąd stronę na serwer (online) @ jak zrobić działającą kopię strony z serwera na dysku, @ a także jak przenieść stronę z serwera na serwer. Pomyślałem, że przydatne byłoby zestawienie dotychczasowych zagadnień. Z jednego miejsca możliwe będzie odnalezienie interesującej treści. Wygodne i praktyczne. Zapraszam do lektury.

A)   Z największym zainteresowaniem spotkał się poradnik  „Instalacja WordPress na dysku lokalnym”. Po udanym przejściu wszytkich kroków otrzymujemy miejsce do późniejszego testowania lub tworzenia nowej strony na komputerze, zanim trafi na szerokie wody internetu.

  • Cz.I – Xampp, WampServer w akcji

W zależności od gustu mamy do dyspozycji dwa narzędzia do symulacji środowiska serwerowego. Cel jest ten sam: mieć miejsce do późniejszej instalacji WordPress

Instalacja WordPress na dysku lokalnym. Cz.I – Xampp, WampServer w akcji

  • Cz.II – PhpMyAdmin w natarciu

Do poprawnej instalacji wymagana jest baza danych i użytkownik. Do ich utworzenia służy własnie PhpMyAdmin.

Instalacja WordPress na dysku lokalnym. Cz.II – PhpMyAdmin w natarciu

  • Cz.III – WordPress na finiszu

Pozostało tylko poprawne wypełnienie odpowiednich pół podczas instalacji środowiska WordPress. Sposób prostej konfiguracji podany na tacy.

Instalacja WordPress na dysku lokalnym.Cz.III – WordPress na finiszu

 

B) Czyż dobrym pomysłem nie jest możliwość przetestowania nowych funkcji/wtyczek/kodu bez groźby zawieszenia strony, czy poprostu posiadanie bezpiecznej kopii strony?.  Oczywiście że tak! Wsytarczy zapoznać się z treścią „Jak przenieść WordPress z serwera online na komputer lokalny (offline)?

  • Cz.1 – Ręczne kopiowanie plików

Konieczne jest przygotowanie środowiska (patrz A), w którym będzie działać strona a następnie skopiowanie zawartości żywej strony w odpowiednie miejsca.

Jak przenieść WordPress z serwera online na komputer lokalny (offline)? Cz.1 – Ręczne kopiowanie plików

  • Cz.2 – Eksport Import wpisów

Jest jeszcze prostsza droga do zachowania samych wpisów.  Treść jest podstawą.

Jak przenieść WordPress z serwera online na komputer lokalny (offline)? Cz.2 – Eksport Import wpisów

 

C) Wielu z was zapewne szlifowało swoją stronę na komputerze przed urochomieniem jej na serwerze. Po osiągnięciu ostatecznej formy przyszedł czas na pokazanie jej światu. Pomocą w tej kwestii jest „Przeniesienie instalacji lokalnej WordPress na serwer www

  • cz.I – Przygotowania  

Przed rozpoczęciem właściwego procesu przygotowujemy odpowiednie pliki do migracji.

Przeniesienie instalacji lokalnej WordPress na serwer www – cz.I – przygotowania

  • cz.II – Instalacja WordPress na serwerze online

Tak jak na komputerze, musimy teraz na skonfigurować odpowiednie rzeczy na serwerze by instalacja WordPress (i oczywiście przenosiny) powiodły się. Podstawa to baza danych.Do wykorzystania mam 2 procedury.

Przeniesienie instalacji lokalnej WordPress na serwer www – cz.II – Instalacja WordPress na serwerze online

  • cz.III – Fuzja

Mamy już odpowiednio przygotowane miejsce na serwerze. Przyszła kolej na wgranie przygotowanych wcześniej plików w odpowiednie miejsca w poprawny sposób

Przeniesienie instalacji lokalnej WordPress na serwer www – cz.III – Fuzja

  • Do pełni szczęścia trzeba zmienić przekierowania z starego miejsca na nowy. Można tego dokonać przy pomocy „Podmiana adresów URL w bazie danych.

Podmiana adresów URL w bazie danych.

 

D) Przeniesienie strony internetowej – zamiana serwerów FTP

Można określić te czynności jako przeszczep.  Robocze pliki oraz bazę danych przenosimy z jednego miejsca na drugi. Robimy także pożądek z przekierowaniem DNS.

Przeniesienie strony internetowej – zamiana serwerów FTP

 

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie ulatwi jeszcze bardziej pracę z WordPress, a obcowanie z środowiskiem Xamp/Wamp czy operacja na bazie danych przy pomocy phpMyAdmin nie stwarzają już większych trudności.

Dodatkowo przyznać się muszę, że po przeglądnięcu treści wcześniejszych wpisów naniosę parę poprawek do ich treści.  Pewne rzeczy wymagają doprecyzowania.

Pozdrawiam,

Sebastian

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *