Nowy rok, nowy ty – cz.1/2

Już dzisiaj za parę godzin powitamy nowy rok. Ileż to przyżeczeń będzie składanych oraz górnolotnych planów będzie snutych?! Cała masa. Mnie bardzo zastanowiło dlaczego tylko część z nich doczeka się zaczęcia i zakończenia. Jest przecież tyle poradników jak określić cele i jak się do tego zabrać. Taka właśnie myśl naszła mnie, czytając jeden z nich. Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi przemyśleniami na ten temat.

Już w pierwszych wpisach na tym blogu sygnalizowałem, że rodzina/otoczenie/społeczeństwo daje nam ramy norm i zachowań. Nie na darmo się mówi, co kraj to obyczaj. To co wynieśliśmy z domu określiło pierwszy sposób patrzenia na rzeczywistość. Słysząc ciągle ‘ciamajda’, ‘niezdara’, ‘beztalęcie’, ‘nie dasz rady’, ‘nie uda ci się’, ‘na darmo się trudzisz’, ‘za wysokie progi na lisie nogi’,’nie wychylaj się przed szereg’, ‘bądź jak inni’ itp. kształci i umacnia postawę krytyczną wobec siebie samego. Taki wewnętrzny / nieświadomy dywersant na pewno nie pomaga w realizacji postanowień noworocznych czy innych przedsięwzięć. Pod wpływem emocji przyrzekamy sobie, że ukończymy kurs angielskiego z certyfikatem FC, IELTS czy TOFEL w nadchodzącym roku. Jeżeli jeszcze pamiętamy o tym kolejnego dnia, zaczyna się produkcja wymówek: ‘to wymaga czasu’, ‘skąd na to wezmę pieniądze’, ‘już wcześniej próbowałem’, ‘jestem noga w sprawach językowych’ bo tak nas zaprogramowano. Nieświadomie. Są to kotwice z przeszłości.

Punktem zwrotnym może stać się artykuł, książka, szkolenie, kolega czy chwila refleksji nad własnym życiem. Określam ten moment jako przebudzenie. Jest to nie mniej nie więcej niż uświadomienie sobie, że mamy sposobność dokonywanina wyborów wedle naszych upodobań a nie innych ludzi!! Plewienie chwastów z przeszłości wymaga wysiłku i wytrwałości. Jednak nagroda, która czeka na końcu jest warta zachodu. Abyście nie musieli wyważać tych samych drzwi, w kolejnej części przekażę wam garść pomocnych wskazówek jak przerwać swój ślepy łańuch.

Pozdrawiam,

Sebastian

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *