Nowy ty – przewodnik

Do tego momentu zapewne każdy z was jest już zaprawionym w boju wojownikiem. A gdybym powiedział, że możesz być lepszym. Twoja efektywność może wzrosnąć. Nie bedziesz musial wyważać tych samych drzwi. Wystarczy skorzystać z doświadczenia innych ludzi.

Bardzo lubię powiedzenie:

Mądry człowiek uczy się na swoich błędach.

Sprytny człowiek uczy się na cudzych błędach.

A głupi nie uczy się wcale i wciaż popełnia te same błędy, licząc na inny rezultat.

W jaki sposób można powyższe zrozumieć? Doświadczenie innych uzupełni twoją wiedzę. Doda kontrastu, poszerzy horyzonty, wyprowadzi z błędu, naprowadzi na odpowiednie tory.

Co najważniejsze nie zbierze się tylu siniaków co w samotnej wędrówce. Himm .. kto by mógł być pomocną duszą? Najlepszym wyborem była by osoba związana lub pokrewna z naszym zagadnieniem. Może znajomy, kolega, przyjaciel. Jeżeli zainteresujesz się jego osobą i wyrazisz uznanie dla jego doświadczenia, na pewno nie będzie miał nic przeciwko na odpowiedzenie paru konkretnych pytań od ciebie. I będzie to za darmo. Może kiedyś ty go wspomożesz ?

Jeżeli oczekujesz bardziej profesjonalnej pomocy musisz udać się do osobistego trenera / coacha. Owi specjaliści w interesującej cię dziedzinie, powinni mieć już spore doświadczenie zawodowe, byś mógł coś wynieść z tej współpracy. W prostej wersji będą to wskazówki typu zrób to a otrzymasz tamto po odpowiednim wywiadzie z tobą, by zrozumieć co w trawie piszczy i czego potrzebujesz. Po drugiej stronie znajduje się szlifowanie twoich nawyków, by skorygować błędy w tym co robisz czy wzmocnić twoje mocne strony i odpowiednio je ukierunkować. I jest to płatne. Wiele rzeczy można za darmo wyczytać z książek. Szczególnie skierowanych do menedżerów, którzy chcą szkolić liderów (np. Peter Drucker). Także szkolenia wchodzą w grę.

Kiedy szukać jakiej kolwiek porady u znawcy? Gdy czujesz, że:

  • krążysz w martwym punkcie i znane ci sztuczki nie działają
  • potrzebne jest chwilowe wsparcie, bo nie masz doświadczenia z jakimś elementem a zależy ci na czasie itp.
  • potrzebna jest siła rozpędu, coś w rodzaju inkubatora przedsięwzięcia
  • chcesz ziścić swój zamiar szybciej,sprawniej

Zasadnicze jest też ustalić czy chcesz by ktoś towarzyszył ci na całej linii projektu czy tylko na danym odcinku. Nie ważne czy komuś płacisz za radę czy nie, wymagana jest pokora i wdzięczność za poświęcony czas.

Pozdrawiam

Sebastian

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *