Inna perspektywa

Proste szczotkowanie zębów jest początkowo wyjątkowym wyzwaniem dla dzieci. Z czasem idzie to coraz lepiej aż operowanie szczotką w każdym kierunku nie nastęcza problemu i nie zabiera dużo uwagi oraz czasu. Szuru buru i po sprawie. Osobiste doświadczenie nadaje każdej okiełznanej czynności charakterystyczny kształt, schemat. Przejawia się to nawet w myśleniu, wydawaniu opinii czy podejmowaniu decyzji. Na własnej skórze przekonałem się o tym.

Wyjście poza szlak, spojrzenie z innej perspektywy jest przebudzeniem. Czasami ktoś naprowadzi, czasami samo olśnienie najdzie. W najgorszym wypadku pozostaniemy nadal z klapkami na oczach.

Gdy zdałem maturę, jak każdy z klasy zacząłem wybierać szkołę wyższą do dalszej nauki. Mi akurat marzyło się zostać strażakiem. Jedyne dokumenty złożyłem w Wyższej Szkole Pożarnictwa w Warszawie. I akurat tak wyszło, że z fizyki oblałem na egzaminach wstępnych. Wielki zonk. Na szczęście był jeszcze czas składania do innych szkół. Ze względu na dalsze zainteresowania wybrałem wydział elektryczny na Politechnice Białostockiej. Po pięciu latach odebrałem dyplom ukońcenia magisterki. Parę wiosen minęło i naszła mnie refleksja, czemu nie starałem się ponownie przystąpić do egzaminu na strażaka, gdy pozwał na to jeszcze regulamin? Nie mogłem sobie odpowiedzieć uczciwie. Przecież przez rok, dwa a nawet trzy lata można wypucować każdą zdolność i spróbować jeszcze raz. W moim otoczeniu nie było podobnego przykładku, przez to w umyśle nie istniała taka możliwość. Później też zrozumiałem, że po zrezygnowaniu z szablonowego myślenia, poprzez zagłębienie się w nurcie samorozwoju, zacząłem łączyć lepiej fakty. W tym czasie wyłoniła się właśnie ta myśl, że akurat mogłem spróbować jeszcze raz.

Utarte schematy niekoniecznie zagwarantują szczęście. Może przetrwanie. Obecnie każde zdarzenie traktuję jako okazję do nauki. Zadaję sobię pytanie: co moge z tego wynieść? Do doświadczenia innych ludzi podchodzę z powagą. Ja mogę się mylić, więc warto przemyśleć dorobek innego człowieka. Jestem gotowy na korektę. Nie ma to jak inny punkt odniesienia. Polecam zatem otwartość na rozwijające i nowe doświadczenia. To daje możliwość szerszego wyboru. Doświadczenie innych osób jest kolejną odnośnią do naszych własnych. Każdy sposób poszerzania horyzontów wyjdzie na dobre.

Pozdrawiam

Sebastian.F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *