Przechwycenie domeny

Co jeśli domena, którą chcielibyście mieć jest już zajęta? Jest na to sposób. Można postąpić ścieżką przechycenia. Co to jest? Dziś przybliżę te zagadnienie.

Jeżeli domena ma już właściciela można oczywiście złożyć mu ofertę kupna. Przy ciekawej nazwie to i cena będzie wysoka. Kolejną opcją jest poczekać do wygaśnięcia prawa do domeny, pownieważ są one okresowe. Co się wtedy dzieje? W Przypadku braku odnowy w terminie, zostaje ona przeniesiona do poczekalni. W tym czasie właściciel ma jeszcze możliwość odzyskania jej, ale po wyższych kosztach. Powiedzmy, że tego nie dokonał, bo nie jest nią zainteresowany. Wtedy po około 15-30 dniach trafia do ogólnodostępnej puli adresów. A później kto pierwszy ten lepszy.

Jest sposób na zwiększenie swoich szans w zagarnięciu domeny. Można posłużyć się serwisami specjalizującymi się w przechwytywaniu: np Aftermarket.pl. Ogólnie mamy do wyboru dwie płatne opcje:

  • opcja niska – próba przechycenia nastąpi automatycznie po upłynięciu czasu w poczekalni, płatne dopiero po pomyślnym zakończeniu
  • opcja wysoka – może być tylko jedna, mamy pierszeństwo, próba przechwycenia zainicjonowana będzie już w poczekalni, płatne z góry

Jeżeli chętnych na domenę jest wiele to trafia ona na aukcję. Osoba z opcją wysoką ma pierwszeństwo w takiej sytuacji. Opcję wysoką można sprzedać. Maksymalnie można uzyskać ją na 3 lata.

Czasami ludzie są na tyle zabiegani, że zapominają w czasie przedłużyć domenę. A że my mieliśmy oko na nią i nastawiliśmy opcję (szczególnie wysoką) to może ona trafić w nasze ręce. Poprzedni właściciel nie będzie miał nic do powiedzenia, bo wszystko dzieje się zgodnie z regulaminem. Budowana przez niego marka przejdzie przez nieuwage do kogoś innego. Jeden traci, drugi korzysta.

Powodzenia w łowach,

Sebastian.F

Jeden komentarz w “Przechwycenie domeny

  1. Albo można wspomóc się narzędziami jak np. expired1.com który zbiera wygasłe domenki i wyświetla je w systemie. Ogólnie temat warty uwagi, można czasem wygrzebać niezłe domenki, np. jak ktoś wyjedzie na wakacje i zapomni oplacić domeny 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *