Bitnami: instalacja WordPress na komputerze staje się łatwiejsza

Nie tak dawno otrzymałem mailowo zapytanie na temat Bitnami jak to się ma w porównaniu do opisanego u mnie Xampp czy Wamp, przy stawianiu WordPress lokalnie (offline). Nie wiedziałem co odpisać, bo nie było mi to znane. Na szybkiego poszperałem po internecie czegoś na ten temat. Szkoda taką wiedzę zatrzymać dla siebie, dlatego chcę podzielić pierwszymi spostrzerzeniami.

Bitnami, a dokładnie Bitnami WordPress Stack, jest pakietem (jednym z wielu) przygotowanym z myślą o jak najprostrzym zainstalowaniu WordPress lokalnie. Cała instalacja jest nadzwyczajnie prosta. Wypełnia się tylko parę pól i gotowe. Nie zajeło mi to więcej niż 5 minut. Jak nie mniej. Polecam „BitNami WordPress Stack – instalacja WordPressa na własnym komputerze” , gdzie cała instalacja jest przedstawiona krok po kroku. Sam z tego korzystałem. Żeby zobaczyć instalację w formie video, zapoznaj się z Install Bitnami WordPress local host web server. Pakiet rzeczywiście robi co obiecuje. Oferuje gotowe środowisko do pracy nad Wordrpess lokalnie/offline ( serwer HTTP oraz serwer bazy danych MySQL) bez konieczności większej konfiguracji. Po odpaleniu menedżera aplikacji, wpsiujemy w przeglądarce: http://127.0.0.1/wordpress (ewentualnie http://localhost/wordpress ) i ukaże się powitalna strona „Hello world” naszej instalacji. By dostać się do kokpitu należy wpisać bądź 127.0.0.1/wordpress/wp-admin (ewentualnie: localhost/wordpress/wp-admin bądź localhost/wordpress/wp-login.php ). Wpisujemy użytkownika i hasło podane przy instalacji. Od tej pory można wgrać swoje skórki i wtyczki.

Sama instalacja WordPress znajduje się w katalogu htdocs. U mnie jest to: C:\Bitnami\wordpress-5.0.3-2\apps\wordpress\htdocs . W tym miejscu nie da rady załadować kolejnej, odzielnej strony jakby ktoś się pytał. Później naszło mnie pytanie a co z bazą danych. Wygodnickich nie będzie to jednak obchodzić. Tak dla wiadomości, można dostać się do niej wpisując: http://127.0.0.1/phpmyadmin (ewentualnie: http://localhost/phpmyadmin ). Taaa to by było proste, gdyby znać użytkownika i hasło (nie jest te same co do logowania). Później szybko zreflektowałem, że w wp-config.php będzie to co trzeba. Muszę troszke poszperać głębiej, by dowiedzieć się o Bitnami więcej w praktyce. Z pewnością podzielę się tym w kolejnym wpisie.

Pozdrawiam,

Sebastian.F

3 komentarze w “Bitnami: instalacja WordPress na komputerze staje się łatwiejsza

 1. Tego mi było trzeba super wpis czekam na więcej .
  Czekam również na inne tematy, prosto zwięźle i na temat ?

 2. Cześc

  mam mały problem przy instalacji Bitnami pobrałem pliki z linku w art. w trakcie instalacji wyskakuje problem
  Error runing C :/Bitnami /wordpress-5.1-0/php/php-v: child killed unknown signal
  proszę o info jak to rozwiązac

  • Sebastian Filipkowski

   Przeszukałem pare stron. Problem nie jest nowy. Raz radzili by wyłączyć firewall oraz antywirusa na czas instalacji. Innym razem brakowało jakiegoś komponentu do systemu windows (Visual C++ Redistributable , universal c runtime). Mam nadzieję, że to pomogło.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *