Poczta elektroniczna domeny z Outlook.com – cz. 1/2 konfiguracja 

Sporo jest internetowych operatorów poczty. Jednak nie każdy z nich umożliwia podłączenie skrzynki podlegającej domenie. Przejrzałem fora pod tym względem. Z dostępnych mi kont, hotmail.com (obecny outlook.com) posiada taką opcję. Zgranie wszystkiego nie jest takie trudne. Przekonaj się sam.

Można zadać pytanie, na jakiej to zasadzie będzie działać. Dla mnie wygląda to jakby Outlook pełnił rolę klienta poczty (np. Mozilla Thunderbird). Wprowadza się te same rzeczy: adres serwerów poczty przychodzącej POP3/IMAP oraz poczty wychodzącej SMTP, odpowiednie numery portów. Tych danych trzeba szukać na stronie dostarczyciela hostingu. W moim przypadku są następujące:

Po zalogowaniu się na skrzynkę pocztową, należy wejść w USTAWIENIA poprzez kliknięcie w ikonkę przypominającą trybik / zębatkę w prawym górnym rogu. W polu do wyszukiwania wpisujemy “Alias” i wybieramy “Połączone konta

Następnie klikamy na “Inne konta e-mail

po czym ukazuje się …

W trybie uproszczonym wpisujemy dowolną nazwę, adres email i hasło do logowania. Żeby spływające tutaj wiadomości były umieszczane w oddzielnym katalogu, zostawiamy zaznaczoną opcję “Utwórz nowy folder dla importowanych wiadomości”. Klikamy OK. W moim przypadku, Outlook nie mógł znaleźć automatycznie odpowiednich danych do konfiguracji. Przeszedłem więc do trybu zaawansowanego  i ręcznie wpisałem dane.

Mamy do wyboru tryb połączenia IMAP lub POP3 dla poczty przychodzącej i SMTP dla poczty wychodzącej. Dodatkowo można ustawić jaki adres nadawczy będzie widoczny przy odpowiadaniu na wiadomości (domeny czy konta hotmail). Ze względu na brak opcji szyfrowania na moim hostingu, musiałem wybrać opcję ”Wysyłaj wiadomości email za pomocą serwera usługi Outlook”. Tylko tak mogłem pomyślnie zakończyć konfigurację. SMTP wymaga szyfrowania a moje konto nie ma tego. Poniosło to za sobą pewne konsekwencje. O tym w kolejnym wpisie.

Pozdrawiam,

Sebastian.F

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *