Przekierowanie (alias) poczty elektronicznej domeny

Wielu użytkowników wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań w obsłudze poczty elektronicznej niż to jest dostępne w standardowej paczce hostingowej. Rozwiązaniem jest przekierowanie ruchu pocztowego do innego operatora, który zapewni większe możliwości. Poniżej przedstawiam pierwsze rozwiązanie.

Każdy panel administracyjny zawiera narzędzia do zarządzania kontami pocztowymi. Mniej lub więcej, ale zawsze jest. Trzeba zwrócić uwagę na opcję w rodzaju: przekierowanie (aliasy).

W tym miejscu ustawia się email domeny do przekierowania i docelowe konto email w naszym posiadaniu. Jest sporo darmowych jak i płatnych usług w tym celu. Poczytań można sobie  TUTAJ i TU oraz TAM.

Przy “podstawowym” przekierowaniu z poziomu panelu administracyjnego, hosting będzie zawsze pierwszym miejscem, gdzie wiadomość dotrze. Dopiero wg zapisanej reguły zostanie przesłana dalej. Zwrócić trzeba uwagę na poprawność adresów. Przy pomyłce nasze maile będą przekazywane ( z ang. forwarded) przez serwer hostingu do niewłaściwego miejsca. Jeżeli będą to poufne dane to można sobie narobić kłopotów.

Powiedzmy, że wszystko poprawnie zostało wpisane. Maile powinny dochodzić do głównego katalogu docelowej skrzynki. Stać się może, że te wiadomości mogą być potraktowane jako spam. Tak jak każdy przychodzący mail.

Teraz jest kwestia odpowiadania na otrzymane wiadomości. Będą one insigniowane adresem konta docelowego. Nie domeny. Pewnym obejściem tego, było by wykorzystanie np infoprzykladowadomena@hotmail.com zamiast info@przykladowadomena.pl. Nie napawa to profesjonalizmem. Jeżeli komuś coś takiego pasuje, to czemu nie. Wszystko według potrzeb. Jest i na to rozwiązanie. O tym już w kolejnym wpisie.

Do usłyszenia

Sebastian.F

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *